Jalovec na zahrádce

Posted In Nezařazené


Léčivé koření ze stromu?Teď si asi myslíte, že autor článku upadl na hlavu a nějak se mu to tam zašmodrchalo. Ne, ne. Kdepak. Ale začněme od začátku, k léčivce se dostaneme.
Nejprve je třeba si rozmyslet, jaký jalovec koupit. Tak tohle půjde rychle, neb jsou jen dva druhy, které nás budou zajímat.
 
    • jalovec obecný pravý
    • jalovec obecný nízký
 jalovcové bobule
Jejich další druhy prostě řešit nebudeme. Jejich totiž hodně. Polehlé, chvojky atd atd. My bereme v potaz pouzejalovec obecný – Juniperus communis.
Takže máte vybrán jalovec a nyní co dál? Pokud již víte, že jej chcete jako solitér, tak zasadit. Totéž, pokud jste koupili více sazeniček a chcete jej použít jako živý plot. Ano, skutečně jsem to u chatky viděl a věřte tomu, že si každý hodně rozmyslí zkusit se tím prodrat.
Tak, šup s tím do hlíny. Co se starou pověrou, že jalovec má být zasazen ve směru, jak byl předtím pěstován? Pokud vám zajde, vymluvte se na to. Pokud vám poroste, tak klidně také. Nikdo totiž neznačí světové strany při jejich předpěstovávání.
Nuže nyní již jen čekejte, zda se stromeček, nebo keřík ujme. Pokud ano, budeme rádi. Je to nejvýše nádherný stromek, a je-li samostatný, jeho krása se tím jen zdůrazní.
dekorativní keř
Nuže, stromek roste a roste a už má poprvé šišky. Cože?? Ano, pěstitelé šílí a smějí se mi. Jalovec přece nemá šišky. Mohu vás ujistit, že má. Pouze neandrtálci a laikové tvrdí, že má bobule. Klidně je vyveďte z omylu.
Jalovinky, plody jalovce, totiž nejsou bobule, jak se každý laik mylně domnívá, ale šišky. Botanicky to bobule nejsou ani náhodou, i když se jim tak lidově říká. Abych byl zcela přesný, botanicky jsou to velmi malé šištičky v dužnatém obalu. Hup, a tím jsme se dostali k oné léčivce.
Jalovcové plody totiž mají léčivé vlastnosti. Nebudu to zde rozebírat celé, jen stručně naznačím, že se podílí na močopudnosti, mají vliv na práci žaludku a prý dokonce na hubnutí. Působí proti nadýmání, prokrví sliznice, a pro svou aromatickou vůni pomáhají při dýchání.
Ovšem plody nevyužijeme jen jako léčivku, ale i jako koření do kuchyně. Moje babička tvrdila, že bez jalovinek není svíčková svíčkovou.
A hlavně co bude zajímat pány. Ony jsou součástí výroby alkoholických nápojů!! To je co? Například gin se bez nich neobejde. Nebo také slovenská borovička. Ostatně jsou i na etiketě vyobrazeny.
Takže hurá do zahradnictví pro stromky jalovce.