Připravte se na betonáž základů


Spousta lidí sní o vlastním domě. Někdo má tu možnost, že rodinný dům přímo zdědí, jiný se rozhodne pro koupi staršího domu a mnoho párů pak začíná doslova od píky a dům si musí postavit. Ať už si přizvou na pomoc firmu nebo začnou stavět svépomocí, rozhodně budou potřebovat dostatek sil, energie a odhodlání ke splnění svého snu.Sejmutí ornice

Stavění domu svépomocí se na první pohled může zdát jako strastiplná cesta, která snad jakoby neměla konce. Ovšem stačí dostatek informací, kvalitní a pracovitá síla, profesionální přístup a hlavně chuť budovat něco vlastníma rukama. Jenže stavění domu není náročné pouze po finanční stránce, ale krom vaší peněženky prověří i vaší motivaci a schopnost fyzické práce.

Základy, které udrží i váš vztah

Než vůbec přizvete na pomoc těžkou techniku nebo kopnete poprvé do země, je potřeba vytyčit místo, kde bude budoucí stavba stát. K samotnému zaměření si pozvěte odbornou geodetickou firmu. Před tím je však potřeba sejmout horní vrstvu zeminy, tzv. ornici a odvézt jí pryč ze stavby.

Po vytyčení stavby je zapotřebí vyznačit umístění základových pasů. Jak to udělat? Na stavbě se oceňuje hlavně jednoduchost. Bude vám stačit provázek, který natáhnete po celém obvodu stavby. Ten zasypte po celé délce vápnem.
Příprava staveniště

Na řadu přichází těžká technika

Pokud věříte své fyzické kondici a navíc máte v zásobě několik kamarádů, můžete vzít do ruky lopatu a krumpáč a pustit se do práce. Jenže v takovém případě do několika hodin zjistíte, že své fyzické síly jste ve většině případů přecenili a tak začnete shánět někoho, kdo vám základy vyhrabe pomocí těžké techniky. Bagr odvede práci za pár hodin, kterou byste jinak nezvládli ani za několik dní. Zefektivnit práci vám navíc pomohou váhy pro nakladače a bagry. Lopatě se ale stejně nevyhnete, vyhloubené výkopy bude potřeba začistit a na to bagr už stačit nebude.