Beton nejen jako stavební materiál


Beton už dávno nepředstavuje pouze jakýsi šedý a nepříliš vzhledný stavební materiál, který v interiéru běžně spíše schováváme, než abychom jej vystavovávali. V poslední době ale můžeme sledovat trend, který se z něj snaží udělat přednost. Vznikl díky tomu obor umělecké betonářství, který se věnuje výrobě moderním betonovým dekoracím.

O tom, že se jedná o vysoce moderní a stále více oblíbený prvek v domácnostech svědčí také množství výrobků, které dnes již můžeme sehnat. Jedná se především o květináče, vázy a misky, ale najít můžeme už takřka cokoliv – svícny, podtácky, zarážky ke dveřím, stojánky na tužky, světla, …

home-4238615_960_720

Velkou výhodou těchto výrobků je především moderní vzhled – čistý a zároveň minimalistický. Co se týká péče, tak ta není vůbec náročná. Nevyžaduje totiž žádné speciální zacházení, přičemž se jedná o výrobky velice odolné.

Betonové výroky Aspoň Tohle jsou pro tento obor velmi zapálení a neexistuje přání, které by nedokázali splnit (či se k němu alespoň přiblížit). Kromě již zmiňovaných výrobků chystají projekt týkající se komplikované technice zvané parafínové tunelování. K jejich specifikaci pak patří propojení tradičního sochařství s novými technologiemi jako 3d modelování, simulace a tisk.

surface-1854124_960_720

Originální dekorace si můžete přichystat i svépomocí. Ze začátku se sice s největší pravděpodobností bude asi jednat o vzhledově méně přitažlivé výrobky, ale časem můžete svou techniku vypilovat k dokonalosti. Stačí dvě ingredience – cement a voda, z nichž si umícháte beton. Ten musí mít správnou konzistenci (něco jako puding) a neobsahovat hrudky. Jako formičku musíte použít vždy minimálně dvě formy – větší coby základ a menší vytvářející dutý prostředek. Formy vymažte olejem, aby se hotový výrobek lépe vyklopil. Do 2/3 větší formy vlijte beton, vložze menší formu a párkrát klepněte o stůl – vyženete tak nežádoucí bublinky. Pak již nechte pořádně zaschnout (ideálně 2-3 dny) a výrobek je po vyloupnutí na světě.