Cesta ke šťastnému hubnutí

Na internetu najdeme spoustu rad a odkazů na to, jak snadno a rychle zhubnout, jak zhubnout bez cvičení, bez úpravy jídelníčku, jak zhubnout na letní sezónu, do plavek, za měsíc, dva týdny, týden, jak už nikdy nepřibrat a jak prostě změnit svůj život k lepšímu bez většího úsilí a práce. Pravda ale je, že samotné zhubnutí nás šťastnějšími neučiní, ať už tomu nyní jakkoliv silně věříme. Šťastnějším se člověk stává při změně přístupu k životu, při lepším nastavení mysli, utřídění priorit, když se naučí mít rád sám sebe, svou osobnost i tělo se vším všudy, s tím, co nás těší a na co jsme pyšní, i s tím zbytkem, který vnímáme jako ošklivý. Jedině s tím vším dohromady jsme kompletní, pokud bychom z každého člověka odstranili to, co se mu nelíbí, vznikla by jediná skupina tvořená samými stejnými a dokonalými lidmi.

Milovat sám sebe

A taková dokonalost už není krásná. Dokonalé je to, že nejsme dokonalí. Že nejsme všichni stejní. To neznamená, že se nemáme snažit žít zdravě a pečovat o své tělo. Můžeme chtít zhubnout, ale nejprve se musíme začít mít rádi takoví, jací jsme teď a s láskou ke svému tělu i duši přistupovat také v průběhu hubnutí. Neměli bychom si nastavovat přemrštěné či dokonce nezdravé cíle. Nemůžeme po našem těle chtít, aby za týden zhublo to, co nabíralo roky. Nemůžeme zkoušet drastické diety a čekat, že naše vystresované a hladové tělo s nedostatkem potřebných vitamínů s námi bude chtít spolupracovat. Celá hubnoucí cesta by pro nás měla být radost. Mělo by nás těšit, že chceme udělat něco prospěšného sami pro sebe, upravit si stravování, aby bylo dostatečné, pestré, pravidelné a zdravé, užít si vybíjení energii při pohybových aktivitách, které si vybereme podle svého vkusu.

Zdravý přístup

A je také potřeba se naučit mít radost z velkých i malých pokroků a s trpělivostí hledat příčiny, které nám v pokroku brání. Někdy jsou to prostě jen limity našeho těla, které je vždy specifické a přirozeně nastavené na určitou váhu, jindy je to třeba drobná chyba, kterou děláme a vůbec si ji neuvědomujeme. Pokud se rozhodneme pro takové zdravé změny, je dobré si na začátek zjistit váhu, ke které bez obav a zdravě můžeme vzhledem ke své výšce a věku směřovat. S tím nám může kromě odborníka pomoci BMI tabulka. No a pak už je to všechno na Vás. Cílem nemá být jen vysněný počet kilogramů, cílem je celá tato ozdravná cesta. Protože pokud budeme celý život k něčemu směřovat a zapomeneme žít už samotné tyto cesty, nikdy nebudeme šťastní.