Historie televizorů

Počátek
Co to vlastně ta televize je? Než si na tuto otázku odpovíme, tak ještě musím zmínit, že toto označení je nepřesně, protože správný název je televizor. Televizor je až poslední zařízení, jenž přijímá vysílání. Opravdu historicky první přenos byl proveden v hlavním městě Británie roku 1926. Ještě před prodejem elektrických přístrojů byly televizory mechanické. Základem mechanické bylo rozložení obrazu do speciálních řádků a bloků, aby všechno fungovalo tak jak má.
retro televize
Elektrické zařízení nevzniklo hned, protože bylo doprovázeno vývojem katodové trubice. Později tento princip fungování rapidně převládal, protože dokázal přenášet při vysílání mnohonásobně více bodů. Roku 1897 si Jan Szczepanik nechal patentovat svůj úplně noví vynález, a tím byl barevný televizor. Až o téměř sto let později přišli Japonci s digitální televizí. Tento přístroj již zvládal přijímat kompletně celý obraz, který se přenášel prostorem. V současné době se už hodně prodávají chytré televize. Jak jistě víte, mají dokonce operační systém. Můžete na nich koukat na internet, hrát hry, spouštět různé programy a spoustu dalších věcí.
stará televize
Přenos signálu
Zařízení si vysílání samo nevytvoří, a proto do něj musí být přivedeno. Spoustu typů určitě znáte, protože se používají dodnes. První je satelitní vysílání. Princip fungování je poměrně dost jednoduchý. Okolo planety obíhá družice, která vysílá určité vlny. Ty přijímáte do televize pomocí antény umístěné na střeše. Kabelová televize pracuje díky vedení vln kabelem. Ten může být například optický. Internetová televize už má své kouzlo v názvu. Nabídne i přehrávání pořadů nebo programů pozpátku a další výhodné funkce. Zařízení je připojeno na internet a uživatel si většinou platí nějaký balíček. Posledním je pozemní vysílání. O tom jste určitě v blízké době slyšeli, protože nás neustále straší s přechodem na DVT-T2. Rozšiřují ho rádiové vlny.