Jak můžete vy sami přispět k podpoře životního prostředí?

Již jste někdy zaslechli o problémech s životním prostředím a ruku v ruce s tím i o globálním oteplování. Vnímavější jedinci začínají přispívat na různé druhy ochrany naší přírody. Například třídění, omezování spotřeby, nízkonákladové spotřebiče a podobně. Jsou mezi námi i tací, kteří žijí takzvaný život bez odpadků. Nakupují ve speciálních obchodech zvaných "bezobalové". Dokonce i několik vědeckých institucí se zajímá o vytvoření toho nejlepšího způsobu řešení otázky odpadů.odpad, pet-lahve.jpg
 Vyzkoušejte bezobalové obchody
Co si pod tímto pojmem představit? Jedná se o speciální druh obchodu, ve kterém se nekupuje nic v obalech. S sebou si musíte vzít svou vlastní sklenici, nebo látkovou tašku, do které si pak zboží naskládáte. Vše se nachází na prodej v pultech, kde si můžete pak nabrat, kolik potřebujete. Cena se pak vyměří dle množství odebraného zboží. Zatím se v těchto obchodech nachází pouze produkty zdravější výživy, ale když budeme tento trend podporovat můžeme se těšit na širší nabídku. Zatím těchto obchodů není tolik, ale při důvěrném hledání určitě nějaký v našem okolí najdeme.
Čím přesně pomůžeme při nákupu v bezobalovém obchodu? Podle snad všech studií, lidstvo nemá své odpady kam odvážet a některé se nedají recyklovat.
Je to hlavně kvůli tomu, že člověk vyhodí bez rozmyslu kde co do popelnice. Na naši Zemi se pak tyto všechny tisíce tun odpadu denně nepřetržitě hromadí.
Možná si říkáte, že vy sami nedokážete přece nic změnit, ale každý někde začít musí a vy budete mít alespoň dobré svědomí, že jste to zkusili.příroda, stromy.jpg
 Řádně recyklovat!
Když už z vaší domácnosti nějaký ten odpad neustále odchází, musíme alespoň vědět, jak ho správně recyklovat. Každá dnešní domácnost by měla mít doma rozdělené koše na odpad. Jeden na papír, další na plast a také na směsný odpad (kam patří třeba zbytky jídla, vlasy a ostatní odpad, který se nedá jinak recyklovat). Rozhodně nestačí pouze házet kelímky od ranního jogurtu do koše s označením plastu. Musíme ho zbavit všech zbytků jídla. A to platí pro všechny ostatní kusy odpadu.
 Jak je na tom věda?
Samotná věda se také zapojila do boje s globálním oteplováním. Vytvářejí se neustále inovace, které by mohly zajistit plně recyklovatelné odpady, nebo rozpustitelné ve vodě. Několik takových snah tu bylo. Jako třeba plně přírodní obaly, které ale bohužel měly více nevýhod než výhod než nevýhod. Určitě je několik způsobů, jak vytvořit odpady, které budou plně přátelské matce přírodě. K tomu ale musíme my sami udělat zmíněné krůčky, aby výrobci měli snahu investovat do přírodně přívětivějších obalů, které jsou bohužel finančně náročnější.