Kotoul? Ne kotouč

Mezi nejčastěji používané technologie v rámci dělení materiálů patří řezání pilovými kotouči. Historie řezání pilovými kotouči sahá až do Anglie roku 1870, kdy řezání probíhalo tak, že byly pilové kotouče ve vodních nebo větrných mlýnech.

Co je pilový kotouč?

Jedná se o tenkostěnné rotační nástroje s ozubením s různými disky, různými průměry, tvarem, úpravami danými konstrukcí v řezné části. Pilové kotouče se vyrábí vypalováním z ocelového plechu na laserová centra a jsou osazeny ozubením ze slinutých karbidů. Pilový kotouč se skládá z: ozubení se zaobleným hřbetem, s ozubením se zalomeným hřbetem, se zuby s omezovačem třísek, vyvažovací a stabilizační otvory, otvor pro chlazení, čistící a stabilizační otvor, upínací otvor s drážkami, dilatační drážku aj.

Jaké je jejich použití?

  • příné dělení materiálu,
  • podélné dělení materiálu.

Pilový kotouč na kov je určen k řezání materiálů z kovu (i nekovu) např. hliník, plast nebo dřevo.

Pilový kotouč na kov

Podle způsobu použití mají pilové kotouče na kov odlišné ozubnení na:

  • hliník,
  • ocel,
  • ušlechtilou ocel
  • kov HSS
  • hliník a barevné kovy,

Jaké jsou druhy pilových kotoučů na kov?

Jedná se o pilové kotouče s jemným ozubením, s polohrubozubým ozubením, s hrubozrným ozubením a segmentové pilové kotouče na kov. Všechny tyto druhy mají odlišné ozubení a používají se na odlišné kovové materiály. Vyrábí se broušením nebo odvalováním. Tyto kotouče jsou z rychlořezné oceli a díky tomu mají skvělou pevnost a odolnost proti prasknutí – díky těmto vlastnostem dokážou rozřezat ocel, bronz, mosaz nebo ocel z nerezu. Pilové kotouče na kov mají na povrchu vrstvu proti oxidaci (TiN, TIAIN nebo TiCN) díky které jsou otěruvzdorné.

Pilový kotouč na kov

Nejprodávanější pilové kotouče na kov jsou kotouče vysloveně na kov, na hliník a barevné kovy a čistě na hliník.

Kde se používají pilové kotouče na kov?

Můžeme je najít u dělících pil, které řezají trubky, profily a plné materiály. Bližší informace o těchto kotoučích na kov poskytnou odborníci na slovo vzatí z i-nástrojů.cz.