Kde získávají call centra naše telefonní čísla

Asi jednou z nejotravnějších věcí, které se mohou majiteli mobilního telefonu přihodit, je hovor z telemarketingové společnosti, snažící se nás přesvědčit, že pro nás mají tu nejvýhodnější nabídku. Mnoho lidí se však ptá, kde vzaly tyto firmy naše číslo. Navíc si můžete všimnout, že vás leckdy osloví i jménem. Jak je to možné?

 

Pokud se zeptáte operátora, který s vámi zrovna mluví, kde na vás vzal číslo, většinou odpoví, že se mu objevilo v databázi, případně mu bylo náhodně vygenerováno. To je to, co má nařízeno odpovědět, a je faktem, že ve skutečnosti také většinou neví, odkud přesně ona čísla pochází.

 

krádeže telefonních čísel jsou poměrně časté

 

Ve skutečnosti totiž existují v podstatě dva zdroje, odkud firmy telefonní čísla berou. Tou první je, že jim je (samozřejmě za poplatek) poskytnou sami operátoři. Zde je jejich snahou získat nové zákazníky či přesvědčit ty stávající aby přešli na dražší tarif. A díky telemarketingovým společnostem na to nemusí využívat své vlastní pracovníky.

 

Druhou možností je, že některý ze zaměstnanců telefonního operátora si jednoduše ona čísla stáhne například na flash disk, odnese a následně je prodá. Samozřejmě takové jednání je nezákonné, avšak při dnešních technologiích je skutečně těžké i jen přijít na to, že k něčemu takovému došlo.

 

nevyžádané hovory jsou málokdy příjemné

 

Jistě, můžeme se ptát, zda to onomu pracovníkovi za to riziko stojí – pokud by se na to přišlo, nejenže by přišel o zaměstnání, ale také by byl trestně stíhán. Skutečně se tedy tato krádež vyplatí?

 

Popravdě řečeno, ano. Jak již bylo zmíněno, i jen zjistit, že si někdo čísla zkopíroval například na flashku, není zrovna snadné, zvláště když většina z nich je skutečně malá. Celý proces také trvá jen pár vteřin. Co je ale podstatně větší motivací, jsou samozřejmě peníze.

 

Je totiž pravdou, že částky se zde pohybují v hodnotách deset až patnáct tisíc korun za jedno číslo. A když si uvědomíme, kolik čísel má takový člověk k dispozici, je jasné, že si tím pořádně vydělá.

 

Avšak ať už se jedná o kterýkoliv způsob, pro nás to znamená jedno – nevyžádané hovory, které nám často otráví den.